Uz.Dr. Memnune ÇAMSARI
Genel Sekreter

 
SODES 2015 PROJE DESTEK ÇAĞRISI

GÜNCEL HABERLER

Dr. Ümit Yaşar AYAZ
 Hastanemiz Hekimlerinden Radyoloji Uzmanı Dr. Ümit Yaşar AYAZ 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun ilgili maddeleri ve Doçentlik Sınav Yönetmeliği hükümleri uyarınca girdiği Doçentlik Sınavını başararak 08.03.2016 tarihinde Radyodiagnostik Bilim Alanında Üniversite Doçenti ünvan ve yetkisi almıştır.Başarılar dileriz.

- Details...

23 Nisan Etkinliği

   Hastanemizde yatan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını  kutladık.Hastanemiz Sağlık Otelciliği Birimi tarafından düzenlenen etkinlikte çocuklara bayrak, balon ve boyama kitabı dağıtıldı.


alt
alt
alt
alt
alt

 

- Details...

Yardım Toplama Kampanyası
  
2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu uyarınca, Mersin Valisi Sayın Özdemir ÇAKACAK' ın himayesinde,- Details...

Dr. Ümit Yaşar AYAZ
 Avrupa Radyoloji Derneği' nin (ESR) resmi yayını olan, Science Citation Index' te yer alan, 2013 yılı - Details...

Sağlığın İçin Günde 10 Bin Adım At
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Proğramı kapsamında toplumun fiziksel aktivite konusunda bilinçlendirilmesi sağlamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 29 Ocak 2016 tarihinde saat 16:00 ' da "Sağlığın İçin Günde 10 Bin Adım At" temasıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü önünden başlayarak Büyükşehir Belediye Binasına kadar gidiş ve Atatürk Caddesi üzerinden dönüş olacak şekilde yürüyüş yapılacaktır.Tüm halkımız davetlidir.
 
- Details...

11 Aralık Yürüyüş etkinliği "Hareket Et Formda Kal"   Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Proğramı kapsamında toplumun fiziksel aktivite konusunda bilinçlendirilmesi sağlamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 11 Aralık 2015 tarihinde saat 16:00 ' da "Hareket et formda kal" temasıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü önünden başlayarak Büyükşehir Belediye Binasına kadar gidiş ve Atatürk Caddesi üzerinden dönüş olacak şekilde yürüyüş yapılacaktır.Tüm halkımız davetlidir.
- Details...

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü Dünya Çocuk Günü olarak kutlanmaktadır. Bu sebeple Hastanemizin
- Details...

ÇOCUKLARA YÖNELİK RAMAZAN ETKİNLİĞİMİZ - Details...

İZZETTİN CENGİZ VE AİLESİNİN HASTANEMİZE TEŞEKKÜR YAZISI - Details...

YILIN HEMŞİRESİ ÖDÜLÜ - Details...

HASTANE YÖNETİCİMİZİN HEMŞİRELİK HAFTASI MESAJI

 “İnsan sağlığına hizmet etmek onurlu bir görevdir. Sağlık, bireylerde zorunlu, vazgeçilmez ve hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaçlarımızdandır. Hemşirelik  bu ihtiyaca cevap veren en kıymetli mesleklerden birisidir. Hemşirelik mesleğini meslektaşlarımız sevgi, saygı ve sabırla yerine getirmektedirler. Bilgi ve becerilerini insan sağlığına adayan hemşirelerimiz sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde, geliştirilmesinde ve sürdürülmesinde önemli rol oynar. Mesleğini özveriyle sürdüren hemşirelerimizin Hemşirelik Haftasını kutlarım”.

- Details...

HASTA ZİYARET SAATLERİ
HASTA ZİYARET SAATLERİMİZ 15.05.2015 TARİHİNDEN İTİBAREN ÖĞLEN 13.00-14.00 AKŞAM 19.00-20.00 SAATLERİ ARASINDADIR.
- Details...

ASKOM KARARLARI 29.04.2015 TARİHLİ ASKOM TOPLANTISINDA ALINAN KARARLARI- Details...

ORGAN BAĞIŞI İLE İLGİLİ PANEL

Organ bağışı artırmak amacıyla 8 Mayıs Cuma günü 10.00-12.00 saatleri arasında Tarsus Amerikan Koleji' nin ev sahipliğinde Yeni Hayat adlı Belgesel Film gösterimi yapılacaktır.

- Details...

RADYOTERAPİDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR Mersin Devlet Hastanesinden Radpyoterapi Uzmanı Dr. Şükran ESKİCİ tarafından hastanemiz Kadın Doğum Uzmanlarına - Details...

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
24.12.2014 tarihinde Hastanemiz ve İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile halkımızın da davetli olduğu “Çocuklarda Gece Yatak Islatma” konulu eğitim toplantısı, Prof.Dr. Erim ERDEM’in sunumu ile gerçekleştirilmiştir.
- Details...

ŞEKER ÇOCUKLAR ŞENLİĞİ
- Details...

RADYOLOJİ UZMANIMIZ ÜMİT YAŞAR AYAZ
    - Details...

SAĞLIKLI GEBELİK VE SAĞLIKLI DOĞUM PANELİ
- Details...

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ KUTLAMASI
Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Çocuk Günü hastanemiz çocukları ile beraber çoşkuyla kutlandı.
- Details...

2014 YILI YANGIN TATBİKATI
2014 yılı hastane tahliyesi ve yangın tatbikatı hastanemizde 04.09.2014 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
- Details...

VERİ DOĞRULAMA VE İZLEME DENETİMİ - Details...

KARDİYOLOJİ DOÇENTLİK SINAVI
- Details...

BRONKOSKOPİ
HASTANEMİZDE  ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANIMIZ ALİ ÖZDEMİR TARAFINDAN PEDİATRİK BRONKOSKOPİ İŞLEMİ YAPILMAYA BAŞLANMIŞTIR.- Details...

Çocuk Kitaplığı Hastanemiz C Blok poliklinik binasında açılan "Çocuk Kitaplığı" çocuk hastalarımızın kullanımına sunulmuştur.
- Details...

İftar Yemeği
Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde Mezitli Semt Polikliniğinin açılmasında değerli bağışları ile katkıda bulunan Sayın
- Details...

KAPALI BÖBREK AMELİYATI    Hastanemiz Çocuk Cerrahi Kliniğinde, Mersin Rotary Kulübü tarafından bağışlanan Nefroskopi cihazı ile çocuk hastalarımıza kapalı böbrek ameliyatı yapılmaya başlanmıştır.
- Details...

HAKEMLİK DAVET MEKTUBU     Avrupa Radyoloji Derneği'nin (ESR) resmi yayını olan, Science Citation Index'te yer alan ve Avrupa'nın en önemli genel radyoloji dergisi olarak kabul edilen European Radiology Baş Editörlüğü tarafından pediyatrik radyoloji alanındaki çalışmalarından dolayı hastanemiz Radyoloji Uzman Hekimi Ümit Yaşar Ayaz'a dergi hakemliği yapması konusunda davet yapılmıştır.
 

- Details...

Rotary    Mersin Rotary Kulübü tarafından hastanemize kapalı böbrek ameliyatlarının yapılabilmesi amacıyla nefroskopi cihazı bağışlanmıştır Bu amaçla Rotary Kulübü yetkilileri için hastanemiz konferans salonunda plaket töreni düzenlenmiştir.
- Details...

BOYAMA ŞENLİĞİ      Ressam Nevin ERGEN Hanım öncülüğünde hastane çalışanlarımız ve hastanemize gelen çocuklarla beraber boyama etkinliği gerçekleştirdik.Aynı gün sağlıklı beslenmeye dikkat  çekmek amacıyla hastane bahçesinde stand açtık.- Details...

Kanama Kontrolü

KANAMA KONTROLÜ

Kanama tartışmasız belli başlı acil sorunlardan biridir. Kanama olduğunu mutlaka belirleyebilmelidir. Dış kanamalar görülür, fakat iç kanamalar görülemez- ciddiyetini değerlendirmeli ve kontrolde kendi sınırlarını bilmelidir. Dış kanamaların kontrolünde çeşitli yöntemler vardır ve her birinin de belli riskleri vardır. İç kanamalarda ise varlığını belirleyip hemen hastaneye götürmek çok önemlidir, çünkü iç kanamaların kontrolünde ilk yardımı yapan kişinin yapabileceği çok az şey vardır.

Kanamanın Önemi
Kanama ve hemoraji aynı şeydir, yani kanın arter, kapiller ve venlerin dışına çıkmasıdır. Kanama iç ve dış kanama şeklinde olur. Her iki durum da tehlikelidir. Kanama başlangıçta halsizlik yapar, eğer kontrol edilmezse şok ve ölüm görülür. Normal bir erişkinin 6 litre kanı vardır. Yüzde 10 kan kaybı (erişkinde 600 ml, çocukta 200-300 ml) oldukça tehlikelidir. Bebekte 25-30 ml kan kaybı şok bulgularına neden olur.
Kan, dolaşım sisteminde damarlar içinde taşınır. Yaralanma ve bazı hastalıklarda damarlar yırtılır ve kanama görülür. Tipik olarak arterden olan kanama parlak kırmızıdır, basınçla fışkırır ve kalp atımı ile aynı zamandadır. Venden olan kanamalar koyu renklidir ve fışkırma yoktur, devamlı akar. Kapillerden olan kanama devamlı, yavaş sızıntı şeklindedir. Kanamanın hızı oldukça önemlidir. Normal bir erişkin kan verirken 15-20 dakikada (500 ml) bir ünite kanı rahatlıkla verebilir. Kan alınırken vücut yeni kan hacmine kolayca adapte olur.
Eğer daha fazla kan, özellikle daha kısa sürede kaybedilirse hastada şok belirtisi ve bulguları görülür, hatta ölebilir. Bu durumlarda kan kaybı vücudun kendini ayarlayamayacağı kadar hızlı ve fazla miktarda olmuştur. Genel olarak vücut total kan hacminin yüzde 10'undan fazlasının akut olarak kaybını kompanse edemez.


Dış Kanamalar
Dış kanamalar, bir yaradan geldiği görülebilir kanamalardır. Dış kanamalara örnek olarak açık kırıklardan olan kanamalar, yaralardan kanama ve burun kanamaları verilebilir.Çoğu zaman 6-10 dakika içinde kanama durur., çünkü vücudun intrensek savunma mekanizmaları vardır,bunlardan biri de kanamayı durdurur. Örneğin parmağınız kesilirse kan önce hızla akar, sonra kesilen damar uçları büzülür ve kanama azalır. Kesik damar uçlarında pıhtı oluşur ve pıhtı büyüyüp damarı tıkayınca kanama durur. Vücuttaki pıhtılaşma mekanizmalarını dokular ve doku sıvıları uyarır. Bu elemanlarla temas ettiklerinde kan pıhtısı hızla damardaki açığı kapatır. Normalde arter veya vendeki kan, damar duvarı nedeni ile doku veya doku sıvıları ile temas etmez, bu nedenle damar yaralanmadıkça pıhtılaşma olmaz.
Ciddi bir şekilde yaralanan bazı hastalarda yaralanan damar oldukça büyüktür ve pıhtı onu tıkayamaz. Bazen damarın sadece bir kısmı kesilmiştir, bu nedenle damar büzülemez. Bu gibi durumlarda dışarıdan müdahale olmazsa kanama durdurulamaz. Bazen kan kayıpları çok fazla olur, kanamanın kendiliğinden durması için beklenirse, hasta kanaya kanaya ölebilir. İlk yardım yapanın kanamayı nasıl kontrol edeceğini bilmesi çok önemlidir.Genel olarak hava yolunu açtıktan ve hastanın nefes aldığından emin olduktan sonra ilk yardım yapanın dikkatini kanamanın kontrolüne yöneltmelidir.


Dış Kanamaların Kontrolü :
Dış kanamaların kontrolü genellikle çok basittir. Hemen hemen bütün dış kanamalar direkt lokal baskı uygulayarak kontrol edilebilir. Baskı normal kan akını durdurur ve pıhtılaşmanın oluşmasını sağlar.
1. Yaranın üzerine, parmak, el veya pansuman maddesi ile direkt olarak bastırılabilir, bu dış kanamaların kontrolünde en etkili metoddur.
2. Yaranın yakınındaki artere basmak, o artere gelen kanı durdurabilir. Bu metod kanamayı azaltabilir, fakat nadiren durdurur, çünkü her yaraya birden fazla arterden kan gelir.
3. Yaralanmış ekstremitede yaranın yakın bölgesine turnike uygulanabilir.
4. Atel uygulanabilir.
5. Hava basınçlı bir atel uygulanabilir.
6. Pnömotik karşı basınçlı aletler kullanılabilir.

Lokal Basınç
Yaranın üzerine basınç uygulandığında kanama hemen her zaman durdurulur. İlk anda basınç parmak veya el ile uygulanır. Fakat steril pansuman malzemesi tercih edilir. Kanama kontrol edildikten sonra, yaranın tüm çevresi, steril sargı bezi ile kanamayı kontrol edecek kadar sıkı sarılmalıdır. Steril pansuman malzemesi yoksa mendil, temiz bir kumaş, havlu veya herhangi bir şey bastırmak için kullanılabilir.
Hasta acil klinikte doktor tarafından görülene kadar ilk uygulanan pansuman yerinden kaldırılmamalıdır. Pansumandan sonra devam eden kanama yeteri kadar basınç uygulanmadığını gösterir. Bu durumlarda biraz daha gazlı bez koyup ikinci bir sargı bezi sarmak veya elle biraz daha bastırmak gerekir.

Yaranın Yakınındaki Artere Bastırmak
Direkt basınç ile kontrol edilemeyen kanamalarda yakındaki artere bastırmak bazen kanamayı yavaşlatabilir. Bu yöntemi kullanabilmek için ilk yardım yapanın nabız noktalarını çok iyi bilmesi gerekir. Ana arterin bastırılması nadiren kanamayı tamamıyla durdurur, çünkü çoğunlukla yaraya birden fazla büyük arterden kan gelir. Bu nedenle şiddetli kanamaların kontrolünde bu kullanılacak ilk ve tek metod olmamalıdır.

Turnike
Kanama kontrolünde turnike kullanılması nadiren gerekir. Turnikeler bazen yaralı ekstremiteye yaralanmanın yaptığından fazla zarar verebileceğinden önerilmez. Altlarındaki dokuyu ezer, sinir ve damarlarda kalıcı hasarlara yol açabilir. Eğer uzun süre yerlerinde bırakılırlarsa, distaldeki bütün dokular ölür. Vücuttaki ve dirsek ve dizin distalindeki yaralarda kullanılma endikasyonu yoktur. Bu nedenle etkili olabilecekleri durumlar çok sınırlıdır.
Yine de, bazen başka bir şekilde kontrol edilmeyen büyük damar kanamalarında hayat kurtarıcı olabilirler. Özellikle, parsiyel veya tam travmatik ampütasyonu olan veya lokal baskı ve yakındaki damara basma ile kanaması durdurulamayan hastalarda yararlı olabilir. Eğer turnike kullanılacaksa, aşağıdaki şekilde uygulanmalıdır.
1. Üçgen bir bandajı 8-10 cm ve 6-8 kat olana kadar katlayın.
2. Bu 8- 10 cm. genişliğindeki bandajı ekstremiteye yaranın proksimalinde, fakat ekstremitenin mümkün olduğu kadar distalinde, iki kez sarın.
3. Bir düğüm atın. Düğümün üzerine bir çubuk yerleştirin, bandajın uçlarını çubuğun üzerinden çift bağlağın.
4. Çubuğu tutup, kanama durana kadar turnikeyi sıkıştırmak için çevirin. Kanama durduktan sonra çevirmeyin. Çubuğu tespit edin ve yarayı sarın. Bu tekniğe "İspanyol Askısı" denir. Bazen traksiyon uygulamak için de kullanılır.
Tansiyon aletinin manşonu da etkili bir turnike gibi iş görebilir. Manşon kanamanın proksimaline sarılmalı ve kanamayı durduracak kadar şişirilmelidir.
Turnike kullanılırken aşağıdakilere dikkat edilmelidir:
1. Mümkün olduğunca geniş bir bandaj kullanın ve iyice oturduğundan emin olun.
2. Deriyi kesebilecek tel veya benzeri maddeleri asla kullanmayın.
3. Turnikeyi gevşetmeyin. Acil bölümde, olabilecek kanamayı kontrol etmek için gerekli önlemler alındıktan sonra gevşetilebilir.
4. Turnikeyi asla bir bandajla kapatmayın. Açık ve görünebilir şekilde bırakın. Turnike uygulandığını ve uygulanma zamanını yapışkan bir kağıt üzerine yazıp hastanın alnına yapıştırın. Bu önemli bilgi raporlara da kayıt edilmeli ve acil bölüm personeline haber verilmelidir.
5. Diz ve dirseğin aşağısına asla turnike yerleştirmeyin. Bu alanlarda sinirler deriye yakındır ve baskı ile hasar görebilirler. Ayrıca diz veya dirseğin distalinde turnike gerektirecek kanama nadiren görülür.
6. Tansiyon aleti manşonu kullanıldı ise basıncın düşmemesi için göstergeyi kontrol ediniz.
Ateller
Yaralının ekstremitelerdeki kanamaların çoğu kırılan kemiğin sivri uçları ile kasların yırtılmasından veya kırılan kemiğe yakın damarların yırtılmasından olur. Ekstremite stabilize edilmezse hasar devam eder ve bu da kanamanın devam etmesine yol açar. Genellikle, kırık ekstremitenin atellenmesi kanamayı durdurur.

Havalı Karşı Basınçlı Ateller ve Basınçlı Ateller
ABD'deki ambulansların çoğunda havalı ateller, bazılarında havalı karşı basınçlı aletler vardır. Havalı ateller geniş yumuşak doku yaralanmalarında ve kırıklarda yumuşak dokudan olan yaygın ve ciddi kanamayı kontrol için kullanılır. Kanama kontrolünde havalı atellerin kullanılmasında amaç, ekstremitedeki bir noktaya değil bütün ekstremiteye basınç uygulanabilmesidir. Aynı zamanda, varolan kırık ta atellenir. Böyle bir atel, kırığı olmayan fakat geniş yumuşak doku yaralanmasından olan kanamaları kontrolde de kullanılabilir.
 

Design Samet GUMUSTAKIM