Uz.Dr. Memnune ÇAMSARI
Genel Sekreter

 
SODES 2015 PROJE DESTEK ÇAĞRISI

GÜNCEL HABERLER

Dr. Ümit Yaşar AYAZ
 Avrupa Radyoloji Derneği' nin (ESR) resmi yayını olan, Science Citation Index' te yer alan, 2013 yılı

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
24.12.2014 tarihinde Hastanemiz ve İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile halkımızın da davetli olduğu “Çocuklarda Gece Yatak Islatma” konulu eğitim toplantısı, Prof.Dr. Erim ERDEM’in sunumu ile gerçekleştirilmiştir.


ŞEKER ÇOCUKLAR ŞENLİĞİ


RADYOLOJİ UZMANIMIZ ÜMİT YAŞAR AYAZ
   

SAĞLIKLI GEBELİK VE SAĞLIKLI DOĞUM PANELİ


DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ KUTLAMASI
Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Çocuk Günü hastanemiz çocukları ile beraber çoşkuyla kutlandı.


2014 YILI YANGIN TATBİKATI
2014 yılı hastane tahliyesi ve yangın tatbikatı hastanemizde 04.09.2014 tarihinde gerçekleştirilmiştir.


VERİ DOĞRULAMA VE İZLEME DENETİMİ

KARDİYOLOJİ DOÇENTLİK SINAVI


BRONKOSKOPİ
HASTANEMİZDE  ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANIMIZ ALİ ÖZDEMİR TARAFINDAN PEDİATRİK BRONKOSKOPİ İŞLEMİ YAPILMAYA BAŞLANMIŞTIR.

Çocuk Kitaplığı Hastanemiz C Blok poliklinik binasında açılan "Çocuk Kitaplığı" çocuk hastalarımızın kullanımına sunulmuştur.


İftar Yemeği
Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde Mezitli Semt Polikliniğinin açılmasında değerli bağışları ile katkıda bulunan Sayın


KAPALI BÖBREK AMELİYATI    Hastanemiz Çocuk Cerrahi Kliniğinde, Mersin Rotary Kulübü tarafından bağışlanan Nefroskopi cihazı ile çocuk hastalarımıza kapalı böbrek ameliyatı yapılmaya başlanmıştır.


HAKEMLİK DAVET MEKTUBU     Avrupa Radyoloji Derneği'nin (ESR) resmi yayını olan, Science Citation Index'te yer alan ve Avrupa'nın en önemli genel radyoloji dergisi olarak kabul edilen European Radiology Baş Editörlüğü tarafından pediyatrik radyoloji alanındaki çalışmalarından dolayı hastanemiz Radyoloji Uzman Hekimi Ümit Yaşar Ayaz'a dergi hakemliği yapması konusunda davet yapılmıştır.
 Rotary    Mersin Rotary Kulübü tarafından hastanemize kapalı böbrek ameliyatlarının yapılabilmesi amacıyla nefroskopi cihazı bağışlanmıştır Bu amaçla Rotary Kulübü yetkilileri için hastanemiz konferans salonunda plaket töreni düzenlenmiştir.


BOYAMA ŞENLİĞİ      Ressam Nevin ERGEN Hanım öncülüğünde hastane çalışanlarımız ve hastanemize gelen çocuklarla beraber boyama etkinliği gerçekleştirdik.Aynı gün sağlıklı beslenmeye dikkat  çekmek amacıyla hastane bahçesinde stand açtık.

Teşekkür ediyor geçmiş olsun diliyoruz.
   Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin  İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak koruyucu aile yanında bulunan 11 çocuğumuz sünnet olmuştur. Ekibin başında bulunan Op.Dr. Arman Api, Uzm.Dr. Serkan Sayılgan  ve Sağ.  Memuru Ahmet Kayın' a teşekkür ediyor, çocuklarımıza geçmiş olsun diliyoruz.


12 Mayıs Hemşirelik Haftası
12 Mayıs Hemşirelik haftası nedeniyle hastanemizde kutlama yapıldı.

 

   
   
   KİTAP KAMPANYASI
 Hastanemizde 05.05.2014 tarihinden itibaren, tüm çalışanlarımızın katılımı ile "OKU, EVDE KİTAP SAKLAMA, HASTANEMİZ KÜTÜPHANESİNE BAĞIŞLA" adı altında kitap toplama kampanyası başlatılmıştır. Toplanan kitaplar; 5. kat büyük çocuk servisi ve Çocuk cerrahi servisinde mevcut kitaplıklarda, ayrıca çocuk polikliniklerinde oluşturulacak kitaplıkta, hastalarımızın okuması için hizmete sunulacaktır. Kampanyamız 2 hafta sürecektir. 


23 NİSAN ETKİNLİĞİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Cocuk Bayramı dolayısıyla 21-25 Nisan tarihleri arasında hastanemizde cesitli etkinlikler duzenlenmistir.
22 Nisan günü Mersin Toros Rotaract


06-10 Mart 26. Avrupa Radyoloji Kongresi
    Hastanemizde görev yapmakta olan Radyoloji Bölümü Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Ümit Yaşar AYAZ , 06-10 Mart 2014 tarihlerinde Avusturya' nın  Başkenti Viyana' da düzenlenen, 101 ülkeden 20 binin üzerinde katılımcının yer aldığı 26. Avrupa Radyoloji Kongresi' nde (ECR 2014), göz radyolojisi konulu ve " The orbit: you can't see what you haven't learnt " başlıklı üst düzey kursta oturum başkanı (moderatör) olarak ülkemizi ve hastanemizi başarı ile temsil etmiştir.

DENETİM DURUM DEGERLENDİRME TOPLANTISI

 Hastanemizde yapılan Sağlık Hizmetleri Kalite Standartları değerlendirmesi sonrasında tüm üst yönetim, kalite yönetim birimi, kalite birim sorumluları ile toplanıp durum değerlendirmesi yapılmıştır.Şeker Çocuklar Şenliği

  Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 5. Kat Sorumlu Hemşiresi Yazar Avcı ve Diyabet Hemşiresi Gülay Sağlam tarafından 23 Haziran da Tip1Diyabetli çocuklar için “ŞEKER ÇOCUKLAR ŞENLİĞİ” adı altında eğlence düzenlendi. Şenlikte diyabetli çocuklar bir araya gelerek bol bol eğlendiler. Aileler ise birbirleriyle tanışıp  kaynaştılar.  Aileler bu tür etkinliklerin hem kendilerine hemde çocuklarına çok iyi moral olduğunu söylediler. Hastanemiz Başhekimi Sayın Harun Özmen Diyabetli çocuklar ve aileleriyle tek tek tanışarak onların yanında olduğunu gösterdi.İnfertilite tedavisi   
  Hastanemize İnfertilite (Kısırlık) şikayetiyle başvuracak olan hastalarımız için Üroloji Polikliniğimiz hafta içi 08.00--12.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.HKS KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK EĞİTİMLERİN PLANI
HKS Kapsamında hastanemiz tarafından gerçekleştirilecek olan eğitimlerin planına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz !


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

April 2015
MTWTFSS
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Kanama Kontrolü

KANAMA KONTROLÜ

Kanama tartışmasız belli başlı acil sorunlardan biridir. Kanama olduğunu mutlaka belirleyebilmelidir. Dış kanamalar görülür, fakat iç kanamalar görülemez- ciddiyetini değerlendirmeli ve kontrolde kendi sınırlarını bilmelidir. Dış kanamaların kontrolünde çeşitli yöntemler vardır ve her birinin de belli riskleri vardır. İç kanamalarda ise varlığını belirleyip hemen hastaneye götürmek çok önemlidir, çünkü iç kanamaların kontrolünde ilk yardımı yapan kişinin yapabileceği çok az şey vardır.

Kanamanın Önemi
Kanama ve hemoraji aynı şeydir, yani kanın arter, kapiller ve venlerin dışına çıkmasıdır. Kanama iç ve dış kanama şeklinde olur. Her iki durum da tehlikelidir. Kanama başlangıçta halsizlik yapar, eğer kontrol edilmezse şok ve ölüm görülür. Normal bir erişkinin 6 litre kanı vardır. Yüzde 10 kan kaybı (erişkinde 600 ml, çocukta 200-300 ml) oldukça tehlikelidir. Bebekte 25-30 ml kan kaybı şok bulgularına neden olur.
Kan, dolaşım sisteminde damarlar içinde taşınır. Yaralanma ve bazı hastalıklarda damarlar yırtılır ve kanama görülür. Tipik olarak arterden olan kanama parlak kırmızıdır, basınçla fışkırır ve kalp atımı ile aynı zamandadır. Venden olan kanamalar koyu renklidir ve fışkırma yoktur, devamlı akar. Kapillerden olan kanama devamlı, yavaş sızıntı şeklindedir. Kanamanın hızı oldukça önemlidir. Normal bir erişkin kan verirken 15-20 dakikada (500 ml) bir ünite kanı rahatlıkla verebilir. Kan alınırken vücut yeni kan hacmine kolayca adapte olur.
Eğer daha fazla kan, özellikle daha kısa sürede kaybedilirse hastada şok belirtisi ve bulguları görülür, hatta ölebilir. Bu durumlarda kan kaybı vücudun kendini ayarlayamayacağı kadar hızlı ve fazla miktarda olmuştur. Genel olarak vücut total kan hacminin yüzde 10'undan fazlasının akut olarak kaybını kompanse edemez.


Dış Kanamalar
Dış kanamalar, bir yaradan geldiği görülebilir kanamalardır. Dış kanamalara örnek olarak açık kırıklardan olan kanamalar, yaralardan kanama ve burun kanamaları verilebilir.Çoğu zaman 6-10 dakika içinde kanama durur., çünkü vücudun intrensek savunma mekanizmaları vardır,bunlardan biri de kanamayı durdurur. Örneğin parmağınız kesilirse kan önce hızla akar, sonra kesilen damar uçları büzülür ve kanama azalır. Kesik damar uçlarında pıhtı oluşur ve pıhtı büyüyüp damarı tıkayınca kanama durur. Vücuttaki pıhtılaşma mekanizmalarını dokular ve doku sıvıları uyarır. Bu elemanlarla temas ettiklerinde kan pıhtısı hızla damardaki açığı kapatır. Normalde arter veya vendeki kan, damar duvarı nedeni ile doku veya doku sıvıları ile temas etmez, bu nedenle damar yaralanmadıkça pıhtılaşma olmaz.
Ciddi bir şekilde yaralanan bazı hastalarda yaralanan damar oldukça büyüktür ve pıhtı onu tıkayamaz. Bazen damarın sadece bir kısmı kesilmiştir, bu nedenle damar büzülemez. Bu gibi durumlarda dışarıdan müdahale olmazsa kanama durdurulamaz. Bazen kan kayıpları çok fazla olur, kanamanın kendiliğinden durması için beklenirse, hasta kanaya kanaya ölebilir. İlk yardım yapanın kanamayı nasıl kontrol edeceğini bilmesi çok önemlidir.Genel olarak hava yolunu açtıktan ve hastanın nefes aldığından emin olduktan sonra ilk yardım yapanın dikkatini kanamanın kontrolüne yöneltmelidir.


Dış Kanamaların Kontrolü :
Dış kanamaların kontrolü genellikle çok basittir. Hemen hemen bütün dış kanamalar direkt lokal baskı uygulayarak kontrol edilebilir. Baskı normal kan akını durdurur ve pıhtılaşmanın oluşmasını sağlar.
1. Yaranın üzerine, parmak, el veya pansuman maddesi ile direkt olarak bastırılabilir, bu dış kanamaların kontrolünde en etkili metoddur.
2. Yaranın yakınındaki artere basmak, o artere gelen kanı durdurabilir. Bu metod kanamayı azaltabilir, fakat nadiren durdurur, çünkü her yaraya birden fazla arterden kan gelir.
3. Yaralanmış ekstremitede yaranın yakın bölgesine turnike uygulanabilir.
4. Atel uygulanabilir.
5. Hava basınçlı bir atel uygulanabilir.
6. Pnömotik karşı basınçlı aletler kullanılabilir.

Lokal Basınç
Yaranın üzerine basınç uygulandığında kanama hemen her zaman durdurulur. İlk anda basınç parmak veya el ile uygulanır. Fakat steril pansuman malzemesi tercih edilir. Kanama kontrol edildikten sonra, yaranın tüm çevresi, steril sargı bezi ile kanamayı kontrol edecek kadar sıkı sarılmalıdır. Steril pansuman malzemesi yoksa mendil, temiz bir kumaş, havlu veya herhangi bir şey bastırmak için kullanılabilir.
Hasta acil klinikte doktor tarafından görülene kadar ilk uygulanan pansuman yerinden kaldırılmamalıdır. Pansumandan sonra devam eden kanama yeteri kadar basınç uygulanmadığını gösterir. Bu durumlarda biraz daha gazlı bez koyup ikinci bir sargı bezi sarmak veya elle biraz daha bastırmak gerekir.

Yaranın Yakınındaki Artere Bastırmak
Direkt basınç ile kontrol edilemeyen kanamalarda yakındaki artere bastırmak bazen kanamayı yavaşlatabilir. Bu yöntemi kullanabilmek için ilk yardım yapanın nabız noktalarını çok iyi bilmesi gerekir. Ana arterin bastırılması nadiren kanamayı tamamıyla durdurur, çünkü çoğunlukla yaraya birden fazla büyük arterden kan gelir. Bu nedenle şiddetli kanamaların kontrolünde bu kullanılacak ilk ve tek metod olmamalıdır.

Turnike
Kanama kontrolünde turnike kullanılması nadiren gerekir. Turnikeler bazen yaralı ekstremiteye yaralanmanın yaptığından fazla zarar verebileceğinden önerilmez. Altlarındaki dokuyu ezer, sinir ve damarlarda kalıcı hasarlara yol açabilir. Eğer uzun süre yerlerinde bırakılırlarsa, distaldeki bütün dokular ölür. Vücuttaki ve dirsek ve dizin distalindeki yaralarda kullanılma endikasyonu yoktur. Bu nedenle etkili olabilecekleri durumlar çok sınırlıdır.
Yine de, bazen başka bir şekilde kontrol edilmeyen büyük damar kanamalarında hayat kurtarıcı olabilirler. Özellikle, parsiyel veya tam travmatik ampütasyonu olan veya lokal baskı ve yakındaki damara basma ile kanaması durdurulamayan hastalarda yararlı olabilir. Eğer turnike kullanılacaksa, aşağıdaki şekilde uygulanmalıdır.
1. Üçgen bir bandajı 8-10 cm ve 6-8 kat olana kadar katlayın.
2. Bu 8- 10 cm. genişliğindeki bandajı ekstremiteye yaranın proksimalinde, fakat ekstremitenin mümkün olduğu kadar distalinde, iki kez sarın.
3. Bir düğüm atın. Düğümün üzerine bir çubuk yerleştirin, bandajın uçlarını çubuğun üzerinden çift bağlağın.
4. Çubuğu tutup, kanama durana kadar turnikeyi sıkıştırmak için çevirin. Kanama durduktan sonra çevirmeyin. Çubuğu tespit edin ve yarayı sarın. Bu tekniğe "İspanyol Askısı" denir. Bazen traksiyon uygulamak için de kullanılır.
Tansiyon aletinin manşonu da etkili bir turnike gibi iş görebilir. Manşon kanamanın proksimaline sarılmalı ve kanamayı durduracak kadar şişirilmelidir.
Turnike kullanılırken aşağıdakilere dikkat edilmelidir:
1. Mümkün olduğunca geniş bir bandaj kullanın ve iyice oturduğundan emin olun.
2. Deriyi kesebilecek tel veya benzeri maddeleri asla kullanmayın.
3. Turnikeyi gevşetmeyin. Acil bölümde, olabilecek kanamayı kontrol etmek için gerekli önlemler alındıktan sonra gevşetilebilir.
4. Turnikeyi asla bir bandajla kapatmayın. Açık ve görünebilir şekilde bırakın. Turnike uygulandığını ve uygulanma zamanını yapışkan bir kağıt üzerine yazıp hastanın alnına yapıştırın. Bu önemli bilgi raporlara da kayıt edilmeli ve acil bölüm personeline haber verilmelidir.
5. Diz ve dirseğin aşağısına asla turnike yerleştirmeyin. Bu alanlarda sinirler deriye yakındır ve baskı ile hasar görebilirler. Ayrıca diz veya dirseğin distalinde turnike gerektirecek kanama nadiren görülür.
6. Tansiyon aleti manşonu kullanıldı ise basıncın düşmemesi için göstergeyi kontrol ediniz.
Ateller
Yaralının ekstremitelerdeki kanamaların çoğu kırılan kemiğin sivri uçları ile kasların yırtılmasından veya kırılan kemiğe yakın damarların yırtılmasından olur. Ekstremite stabilize edilmezse hasar devam eder ve bu da kanamanın devam etmesine yol açar. Genellikle, kırık ekstremitenin atellenmesi kanamayı durdurur.

Havalı Karşı Basınçlı Ateller ve Basınçlı Ateller
ABD'deki ambulansların çoğunda havalı ateller, bazılarında havalı karşı basınçlı aletler vardır. Havalı ateller geniş yumuşak doku yaralanmalarında ve kırıklarda yumuşak dokudan olan yaygın ve ciddi kanamayı kontrol için kullanılır. Kanama kontrolünde havalı atellerin kullanılmasında amaç, ekstremitedeki bir noktaya değil bütün ekstremiteye basınç uygulanabilmesidir. Aynı zamanda, varolan kırık ta atellenir. Böyle bir atel, kırığı olmayan fakat geniş yumuşak doku yaralanmasından olan kanamaları kontrolde de kullanılabilir.
 

Design Samet GUMUSTAKIM